Wybór zawodu na całe życie? Praca na jednym i tym samym stanowisku przez wiele, wiele lat?
Współcześnie to graniczy z cudem!
Tendencja na rynku pracy wskazuje na wybór drogi kariery, ale nie wybór jednego zawodu na całe życie. Na współczesną nam sytuację na rynku pracy wpływ mają takie zjawiska jak GLOBALIZACJA (np. polscy pracodawcy szukają "tańszych" pracowników na Wschodzie), ZASTĘPOWANIE KWALIFIKACJI PRZEZ KOMPETENCJE (mniej ważne jest to jaki kurs skończyliśmy - ważniejsze jest to, czego się na nim nauczyliśmy i w jaki sposób nasza wiedza może się "przydać" obecnemu lub przyszłemu pracodawcy), ROZWÓJ KARIER BEZ GRANIC (zmiana stanowisk i miejsc zatrudnienia przez pracownika wskutek nabywania nowych umiejętności, a nie tylko awansowanie wewnątrz jednej organizacji w związku ze stażem pracy).
Spotykając się z doradcą zawodowym (a właściwie DORADCĄ KARIERY!) powinniśmy poznać własne zainteresowania, preferencje, predyspozycje zawodowe, a następnie po konfrontacji z aktualną sytuacją na rynku pracy, ułożyć wspólnie z doradcą plan działań, którego realizacja doprowadzi nas do celu zawodowego (lub edukacyjnego), który sami sobie wyznaczamy, a w przypadku jego osiągnięcia, wyznaczymy sobie kolejny, nowy cel.
Kiedy nasz plan jest udany? Gdy uda nam się zrealizować cele, które sobie postanowiliśmy, a my sami możemy poszczycić się cechami osoby przedsiębiorczej, otwartej na nowe doświadczenia, zdolnej pokierować swoją karierą także tę prowadzącą do samozatrudnienia.
Współcześnie zwraca się uwagę na pojęcie EKSTERNALIZACJI ZATRUDNIENIA. Pracodawcy celowo osłabiają więzi pracownika z firmą, by zrzucić na niego odpowiedzialność za jego własny rozwój.
W praktyce coraz trudniej o miejsce praktyki czy stażu, ponieważ pracodawca pragnie, by do firmy wkraczał pracownik już wykwalifikowany. Pracownik natomiast jest MOBILNY PSYCHICZNIE - nie ma wyrzutów sumienia, gdy stwierdzi, że w danej firmie nie jest w stanie już nic więcej osiągnąć.
Obecnie przywiązanie się do jednego pracodawcy jest z góry zachowaniem nieopłacalnym i ryzykownym dla samego pracownika.